Klinikken holder sommerlukket fra d. 22. juli-4. aug. 2024 HUSK RECEPTFORNYELSE FØR VORES FERIE!!


Uddannelse


Klinikken deltager i videreuddannelsen af læger. Derfor er der som regel en uddannelseslæge i klinikken. Uddannelseslægen arbejder under den  faste læges vejledning. Du kan derfor nogle gange få tilbudt en tid hos uddannelseslægen, men det står dig altid frit for at fravælge dette tilbud. Uddannelseslægerne er færdiguddannede læger med 1-5 års erfaring

 

Emilie Edvardsen

Emilie Edvardsen

Uddannet læge i 2023

Frivillig i foreningen Børneliv, holder foredrag og underviser på skoler med oplysning om et sundt børneliv.

Ansat fra 1.april - 30. sep. 2024

 

Nanna Juel-Berg

Nanna Juel-Berg

Uddannet læge i 2011

Har arbejdet og forsket i allergi & Øre/Næse/Hals sygdomme på Rigshospitalet, samt arbejdet på afdeling for Brandsår og Plastik kirurgi.

Ansat i klinikken fra 1. okt. 2020 - 31. marts. 2021
OG ansat fra 1. okt. 2023 - 31.marts 2024

Ida Agertoft

Ida Agertoft

Uddannet læge i 2022

Har arbejdet på lungemedicinsk afdeling på Bispebjerg Hospital. Bor i Kollektiv på Østerbro.

Ansat fra 1. april 2023 - 30. september 2023

Arbnor Gashi

Arbnor Gashi

Uddannet læge i 2020

Bor på Nørrebro

Arbejdet på akutmodtagelse i Sønderjylland

Interesserer sig for uddannelse og undervisning.

 

Ansat fra 1/10 2022-31/3 2023

  

 

Louise Bjerring Olsen

 

Louise Bjerring Olsen

Uddannet læge i 2021

Arbejdet under studiet i almen praksis i Rødovre

Ansat i uddannelsesstilling til praktiserende læge

fra 1.4.22-30.9.22

 

Laura Vang Christensen

Laura Vang Christensen

Uddannet læge i 2021

I studietiden haft længere ophold på sygehus i Sverige. Arbejder som frivillig med undervisning af indvandre i “Det danske sundhedsvæsen".

Ansat i perioden 1.10.2021-31.3.2022

 

Sofie Pærregaard

Sofie Pærregaard

Uddannet læge i 2019

Har under studiet især beskæftiget sig med børnesygdomme og har været en del af Copenhagen Baby Heart projekt på Rigshospitalet.

Ansat i klinikken fra 1/4 - 31/9 2021

 

Peter Eskelund

Peter Eskelund

Uddannet læge i 2019

Har arbejdet på Herlev ortopædkirurgiske afdeling og på Corona intensiv afdeling

Ansat i klinikken fra 1. april-30. sep. 2020

 

Susanne Engström

Susanne Engström

Uddannet læge 2015

Opvokset i Stockholm, været på udveksling i Uganda under medicin-studiet.

Ansat i klinikken 1.10.2019-31.3.2020

 

Oskar McWilliam

Oskar McWilliam

Uddannet læge 2018

I studietiden haft ophold på Grønland og USA. Studeret filosofi i et år.

Ophold i klinikken fra 1.4.2019-30.9.2019

 

Maria Midtgaard

Maria Midtgaard

Uddannelseslæge

Har tidligere arbejdet i Almen Praksis i Vikariat.

Ansat fra 1.10.2018 - 30.03.2019

 

Katarina Lundervold

Katarina Lundervold

Uddannelseslæge

Færdiguddannet læge 2017

Har studeret i Norge, Ungarn og USA

Født i Norge

Ansat fra 1.4.2018 - 30.09.2018

 

Patrick Soldath

 

Patrick Soldath

Uddannelseslæge

Færdiguddannet læge forår 2017

Arbejdet på Bispebjerg Hospital.

Sommer ophold på Hospital i Grønland under studiet.

Ansat i perioden 1.10.2017-31.3.2018.

 

Johanna Lindman

 

Johanna Lindman

Uddannelseslæge

Færdiguddannet læge 2015.

Arbejdet på Nykøbing Falster sygehus og psykiatrisk Center Amager.

Ansat i perioden 1.4.2017-30.9.2017.

 

Heidi Fhær Larsen

Læge Heidi Fhær Larsen

Færdiguddannet læge 2013

Har arbejdet frivilligt med rådgivning af teenagere og unge.

Arbejdet på Færøerne og flere hospitaler i Hovedstaden

Ansat 1.4.2016-30.09.2016

 

Kasper Rosenberg

Kasper Rosenberg

Færdiguddannet læge 2013

Bachelor i Idræt fra Københavns universitet.

Ansat fra 1.4.15 til 30.9.15

 

 

Nana Lis Svane

Nana Lis Svane

Uddannet 2015. Under studiet arbejdet for Mellemfolkeligt Samvirke i Indien.

Ansat i perioden 1.10.2015 - 31.3.2016